Atak czy kiwka? Dlaczego siatkówka?  Największy sukces? Między innymi na takie pytania uczniów odpowiadał Zbigniew Bartman. Stuczterdziestokrotny reprezentant Polski odwiedził Szkołę Podstawową nr 6 im. Ireny Sendlerowej w Chełmie. Spotkanie pod tytułem „Iść w ślady mistrza” zorganizowała Fundacja Rozwoju Lubelskiej Siatkówki im. Tomasza Wójtowicza przy finansowym wsparciu Ministerstwa Sportu i Turystyki, które prowadzi program „Sport dla Wszystkich”.

Postać mistrza Europy z 2009 roku do sali gimnastycznej chełmskiej „szóstki” ściągnęła grupę pięćdziesięciorga wybranych uczniów uczęszczających do klas sportowych.

Od dwóch tygodni szykowaliśmy się na to wydarzenie. Dla całej społeczności szkolnej to wielkie przeżycie, bo postać pana Zbigniewa Bartmana z pewnością może być doskonałym przykładem do naśladowania – powiedział Andrzej Kosiniec. Dyrektor SP nr 6 w Chełmie przyznał, że chciałby ponownie uruchomić w placówce klasę sportową o profilu siatkarskim. Mamy odpowiednią kadrę, a dzięki dzisiejszemu spotkaniu być może więcej dzieci mocniej zainteresuje się siatkówką – dodał dyrektor placówki.

Wydarzenie składało się z trzech części. Najpierw w rozmowie z red. Józefem Kuflem z Polskiego Radia Lublin Zbigniew Bartman opowiedział o tym, jak zaczęła się jego przygoda z siatkówką, jak godził obowiązki szkolne z treningami i jak stopniowo wspinał się po kolejnych stopniach siatkarskiej kariery. Potem mikrofon przejęli uczniowie, zadając gościowi pytania. Uczniów interesowały zarówno tajniki gry w siatkówkę, jak i sprawy związane z życiem prywatnym gościa. Nie obyło się także bez próśb o ocenę szans biało-czerwonych w czwartkowym półfinale mistrzostw Europy ze Słowenią.

Pytaniom uczniów przysłuchiwała się dyrektor departamentu oświaty Urzędu Miasta Chełm, Agnieszka Walewska-Maksymiuk. Jej zdaniem spotkanie miało nieocenioną wartość.

Pan Zbigniew Bartman pokazał młodzieży, na czym polega bycie prawdziwym sportowcem. Podkreślał, że w tym wszystkim chodzi nie tylko o doskonalenie się w technice gry, lecz także o opanowanie stresu, umiejętność wyrażania emocji i panowania nad nimi. Jednym słowem sport rozwija zarówno ciało jak i umysł. Mam nadzieję, że informacje, jakie otrzymali uczniowie będą dla nich na tyle ważne, żeby sport stał się dla nich codziennym elementem życia – stwierdziła Agnieszka Walewska-Maksymiuk.

W trzeciej części spotkania uczniowie wzięli udział w krótkim siatkarskim treningu prowadzonym przez Zbigniewa Bartmana. Były siatkarz pokazywał między innymi, jak prawidłowo odbijać piłkę, czy w jaki sposób zagrywać na drugą stronę siatki. Nie zabrakło też elementu rywalizacji w tradycyjnej zabawie w wyścigi rzędów.

Cieszę się widząc tak wiele entuzjazmu, emocji, zaangażowania i chęci do zabaw z piłką – bo tak to trzeba nazwać. To, co dzisiaj tutaj robiliśmy, to były zabawy z piłką. Bardzo mi miło, że miałem okazję spędzić z dziećmi troszkę czasu. Pytania, jakie zadawali nie były zaskakujące, często również dorosłych interesują podobne kwestie. Było bardzo sympatycznie – podsumował Zbigniew Bartman.

Podobne wrażenia po spotkaniu mieli rozentuzjazmowani uczniowie:

Było naprawdę fajnie, pan Zbyszek bardzo ciekawie opowiadał o początkach swojej kariery. To niesamowite, jak można dojść do takiego sukcesu, ile to wszystko kosztuje wyrzeczeń. Miło było dostać autograf i zrobić sobie zdjęcie. Podał mi się również trening – to tylko niektóre głosy opuszczających salę gimnastyczną.

Ze szkoły nikt nie wyszedł z pustymi rękami. Oprócz autografów Zbigniewa Bartmana, uczniowie otrzymali też koszulki z nadrukiem „Iść w ślady mistrza”, bidony z logiem Fundacji im. Tomasza Wójtowicza i pamiątkowe dyplomy uczestnictwa w spotkaniu. Szkole przekazano natomiast siatkę i dziesięć piłek do gry w siatkówkę.

Cel tego rodzaju spotkań jest jasny – mówi prezes Fundacji im. Tomasza Wójtowicza Paweł Markiewicz. Promocja siatkówki, promocja zdrowego trybu życia, promocja idei olimpijskich, tego wszystkiego, co sport może nauczyć najmłodszych. Chodzi nie tylko o sam sport, ale też o postawy, które mogą przydać się w dorosłym życiu – wyjaśnia.

Serię spotkań „Iść w ślady mistrza” Fundacja im. Tomasza Wójtowicza będzie kontynuować w Kraśniku. W jednej z tamtejszych podstawówek w środę 20 września będzie gościł były reprezentacyjny libero Piotr Gacek.